Βαθμός πρόκρισης στην Κέρκυρα (vid) - LAMIARA GATE 3

Breaking

Τετάρτη, 30 Νοεμβρίου 2016

Βαθμός πρόκρισης στην Κέρκυρα (vid)

Η Λαμία αναδείχτηκε ισόπαλη 2-2 με την ομάδα της Κέρκυρας για την 2η αγωνιστική του έκτου ομίλου του Κυπέλλου Ελλάδας και είναι ένα βήμα μακριά από την πρόκρισή της στην φάση των 16, με τα πάντα να κρίνονται την 3η και τελευταία αγωνιστική στις 14/12 με αντίπαλο την ΑΕΚ μέσα στο ΔΑΚ.

Η ομάδα μας κατάφερε να σταθεί όρθια απέναντι στην Κέρκυρα και, λίγο έλειψε, να φύγει και με το τρίποντο από το νησί, αν σε δύο περιπτώσεις οι Καραγιάννης και Βάντερσον ήταν πιο εύστοχοι.

Στο πρώτο ημίχρονο, η Κέρκυρα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι κι απείλησε μόλις στο 3' με τον Τουράμ να σουτάρει και τον Τσέναμο να αποκρούει σε κόρνερ, ενώ 9' αργότερα οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Κόντο να ξεμαρκάρεται πολύ ωραία από τον Αναστασιάδη και να νικά τον Τσέναμο για το 1-0. Η απάντηση της Λαμίας ήταν άμεση, όταν στο 16' ο Βάντερσον με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αραμπατζή για το 1-1. Στη συνέχεια, η Κέρκυρα είχε την κατοχή, αλλά η Λαμία ήταν αυτή που απειλούσε την εστία του Αραμπατζή με τα σουτ των Ντουρμισάι και Καραγιάννη να περνούν άουτ. Ότι δεν κατάφερε η ομάδα μας σε δύο περιπτώσεις, το έκανε στο 42' με τον Όμο, μετά από φάση διαρκείας στα καρέ των γηπεδούχων, το οποίο ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η Κέρκυρα ισορρόπησε αισθητά το παιχνίδι και με την είσοδο του Γεωργακόπουλου έγινε πιο απειλητική, με αποκορύφωμα την φάση του 54', όπου ο νεαρός επιθετικός έκανε το 2-2 για την ομάδα του. Η Λαμία από εκείνο το σημείο και μετά προσπάθησε να αντιδράσει κι έχασε σπουδαίες ευκαιρίες για να φύγει με το διπλό. Αρχικά, με τον Καραγιάννη στο 60' να χάνει το πλασέ σε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων. Στο 78' η Κέρκυρα έμεινε με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Ζορμπά με δεύτερη κίτρινη κάρτα και στο 86' η Λαμία χάνει νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Βάντερσον αυτή την φορά να σουτάρει άουτ. Το 2-2 δεν άλλαξε, παρά τον έντονο ρυθμό του παιχνιδιού στα τελευταία λεπτά και για τις δύο ομάδες, κι έτσι η Λαμία θέλει πλέον έναν βαθμό, για να πανηγυρίσει και μαθηματικά την πρόκρισή της στους 16 του θεσμού, ύστερα από αρκετά χρόνια.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΚΕΡΚΥΡΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Αραμπατζής, Γκόμεζ, Ζαραδούκας (59' Επστάιν), Αντιλέχου, Ντιμιτρόφσκι, Κόντος, Ανδρεόπουλος (46' Γεωργακόπουλος), Σιόντης, Γεωργίου, Ζορμπάς, Τουράμ (67' Σπίνουλας).

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Τσέναμο, Σπυρόπουλος, Παπαργυρίου, Κοτσώνης (59' Βαλιός), Αναστασιάδης, Όμο, Καραγιάννης, Αυγενικού (56' Μπουλούλης), Μπλάζιτς (67' Γιόνε Σίλβα), Ντουρμισάι, Βάντερσον.

ΓΗΠΕΔΟ: ΕΑΚ ΚΕΡΚΥΡΑΣ